: 09132154045 - 03132293087

کاربرد رنگ ها و روانشناسی رنگ در تولید پاکت بسته بندی

کاربرد رنگ ها و روانشناسی رنگ در تولید پاکت بسته بندی

کاربرد رنگ ها و روانشناسی رنگ در تولید پاکت بسته بندی

  • 12 ژانویه
  • 0

 

روانشناسی رنگ عبارت است از دانش مطالعه رنگ ها به عنوان معیاری برای تعیین رفتار نوع بشر. به عبارت بهتر ، بر اساس علم روانشناسی هر رنگ تاثیر مختص به خود را به صورت پنهانی بر روی ضمیر ناخودآگاه ما می گذارد.

البته در شرایط و فرهنگ های مختلف می تواند متفاوت باشد. بنابراین یکی از مهم ترین راه های افزایش فروش و رضایت مشتری انتخاب رنگ مناسب و بکارگیری آن در بسته بندی است.

اگر با پاکت بسته بندی و پاکت سازی بسته بندی آشنا نیستی به این مقاله ما مراجعه کن:

پاکت بسته بندی و پاکت سازی (بسته بندی) چیست؟ + به همراه 11 مثال از پاکت سازی بسته بندی

کاربرد رنگ ها و روانشناسی رنگ در تولید پاکت بسته بندی

به هماهنگی و یگانگی بین اجزای یک مجموعه رنگ که در طراحی بسته بندی باعث ایجاد حس مثبت و رضایت مصرف کننده میشود را هارمونی مینامند. بنا بر توصیه بزرگان صنعت بسته بندی، ایجاد حس مثبت در ظاهر بسته بندی محصول علاوه براینکه به ارزش محصول شما می افزاید باعث زیاد شدن راندمان فروش محصول هم میشود.

این بدین معناست که هر محصول رنگ منحصر به فرد خودرا برای بسته بندی نیاز دارد. به عنوان مثال، رنگ قهوه ای در هنگام استفاده از مواد چوبی در طراحی داخلی احساسات طبیعی و گرم مصرف کننده را تحریک می کند. درحالیکه همین رنگ، ممکن است در وسیله دیگری مثل کت، احساسات دیگری مثل شیک و زیبا بودن را به مصرف کننده بدهد.

بنابراین، نحوه استفاده از رنگهای مختلف ممکن است ما را با پاسخ های مختلف مواجه کند، که خوشبختانه در سال های اخیر اهمیتش را در جذب مشتری و فروش محصولات نشان داده است.

رنگهای اصلی و نقش آن در رنگبندی بسته بندی و تولید پاکت بسته بندی

رنگ‌های اصلی یا رنگ‌های بنیادین، سه رنگی هستند که همه رنگ‌های دیگر را با ترکیب آن‌ها می‌توان بدست آورد.

رنگ های اصلی شامل قرمز، زرد و آبی میباشند. طبق مبانی رنگ‌ها، چرخه یا دایره رنگ، به رنگ‌های گرم و سرد تقسیم شده است. رنگ های قرمز و زرد جزو رنگ‌های گرم ، اما رنگ آبی از رنگ‌های سرد محسوب می‌شود.

از ترکیب دو رنگ اصلی زرد و آبی، رنگ سبز ایجاد می‌شود همینطور از ترکیب زرد و قرمز، نارنجی و از ترکیب قرمز و آبی، بنفش ایجاد می‌شود. رنگ ها هر کدام گویای پیام و جذابیت خاص خود هستند که بسته به نیاز از آنها استفاده یا با هم ترکیب می شوند. همچنین فروشنده یک محصول باید به رابطه ی دقیق بین محصول و نوع بسته بندی آن برای فروش فکر کند. بنابراین طراح علاوه براینکه باید با تکنیک های هنری و شناخت روانشناسی رنگ آشنایی داشته باشد، باید از علم خواص مواد محافظتی که در ساخت بسته بندی ها به کار می روند هم مطلع باشد.

هر جنس و کالا، رنگ خاص خود را می طلبد و طراح می بایست با دانش و اطلاع کافی دست به انتخاب رنگ بزند تا رنگ مناسبی را برای بسته بندی محصولش انتخاب کند. طراحی بسته بندی یکی از مهم ترین زیرشاخه های هنر تبلیغات است صادرات کالاها بیش از آن که به کیفیت محصول وابسته باشد در گرو طراحی و رنگ خوب بسته بندی و مورد پسند قرارگرفتن خریدار است.

تولید پاکت بسته بندی

10 رنگی که خریداران بیشتری را جذب میکند و باعث افزایش فروش میشود!

درمتن زیر ۱۰ رنگی را که درطراحی بسته بندی باعث افزایش فروش و جلب توجه مصرف کننده ها میشود را ذکر میکنیم.

قرمز: رنگ قرمز نماد قدرت، شور، هیجان و انرژی است و همواره به عنوان یکی از رنگ های گرم شناخته میشود. استفاده از این رنگ در بسته بندی باعث جلب توجه مشتریان و حک شدن در ذهنشان میشود.

این رنگ بیشتر از هر رنگ دیگری نگاه‌ها را به خود جذب می‌کند ازاین‌رو حتی در پر سایه ترین و کم‌نورترین قفسه‌ی فروشگاه‌ها هم به چشم می‌آید. این رنگ سبب ایجاد تحریکاتی در سیستم عصبی انسان می شود که نهایتا به تشدید احساسات خواهد انجامید.

در واقع به همین علت است که این رنگ امروزه در بسیاری از فروشگاه ها ، مخصوصا رستوران ها و فروشگاه های مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

صورتی: رنگ صورتی نماد گرمی و حرارت، آسایش و امیدواری است. این رنگ برای بسته بندی کاملا جذاب ست و جلب توجه میکند. مخصوصا برای بانوان که با دیدن این رنگ در بسته بندی محصول مورد نظرشان، بطور کامل در ذهنشان خواهد ماند. تحقیقات نشان داده است که این رنگ میتواند خشم را طی 15 دقیقه کاهش دهد.

 

نارنجی: این رنگ، رنگ انرژی ست و انتخاب آن در بسته بندی باعث ایجاد حس اطمینان از انتخاب میشود. رنگ نارنجی نیز رنگی گرم با جاذبه ای بالا می باشد که همانند رنگ قرمز، اشتها آور است. بد نبست بدانید که بر اساس تحقیقات تاثیر بسیار مفیدی نیز در گوارش غذا دارد.

 

آبی: رنگ آبی نماد اعتماد، صداقت، آرامش و پاکی است. وقتی میخواهید محصول و بسته بندی شما قابل اعتماد جلوه کند و یا نیاز به رنگی خنثی برای طراحی دارید از رنگ آبی برای بسته بندیتان استفاده کنید، زیرا رنگ مورد علاقه هم مردان و هم زنان است.

اگر به دنبال پیامی‌ حرفه ای و جدی هستید، آبی تیره را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید محصولتان خلاقیت را خلق کند، آبی روشن یک گزینه مناسب است. اما در بسته بندی مواد غذایی اغلب در مقابل رنگ قرمز قرار می‌گیرد و استفاده می‌شود.

از جمله دیگر خصوصیات مهم رنگ آبی بر روی انسان ، کاهش قابل توجه ضربان قلب است که این امر در کنار خاصیت دفع گرما سبب می شود این رنگ برای محصولاتی همچون مواد شویند کاملا مناسب باشد.

 

زرد : زرد به عنوان یک رنگ قدرتمند شناخته میشود و در عین حال استفاده از این رنگ ریسک بالایی دارد، چراکه برای ترکیب آن با دیگر رنگها و همچنین با توجه به هویت محصول باید نهایت دقت در انتخاب آن صورت گیرد.

از آنجایی که این رنگ نماد خلاقیت و اصالت است وقتی از این رنگ در بسته بندی استفاده میکنید، توجه مخاطبان خود را جلب می‌کنید و به آنها اطمینان می دهید که در توانایی های خود برای تولید و طراحی بسته بندی اطمینان دارید.

طلایی: این رنگ نماد ثروت و کیفیت است که به ظرافت معروف است. طبق نظر محققان بسیاری برندها محصولاتی با طراحی تک رنگ عرضه می‌کنند اما محصولات برتر و ویژه بسته‌بندی‌هایی با رنگ زمینه یا حروف طلایی ارائه می‌دهند.

سبز: این رنگ نماد تعادل، هماهنگی ذهن، بدن و احساسات است. سبز یک رنگ متنوع و گرم است و مشتریان را وادار می کند تا احساس خشنودی کنند. دوم، اینکه نشان دهنده سلامت، محیط زیست و حسن نیت شماست.

پس در نهایت، استفاده از رنگ سبز را در بسته بندی محصولات خود از دست ندهید. سبز نیز اغلب با احساس آرامش پیوند خورده و همچنین برخلاف رنگ‌هایی مانند زرد با چشم‌های انسان نیز مهربان‌تر رفتار می‌کند.

بفش: بنفش رنگ حق امتیاز و ثبات است، که استفاده از آن در بسته بندی محصولتان باعث می شود که به محصولتان اعتبار دهید. بنفش بیان‌کننده خیلی خاص و متفاوت بودن است و در محصولاتی استفاده می‌شود که می‌خواهند خود را متمایز کنند، لوکس و تهیه ‌شده از مواد اولیه با کیفیت بالا نشان دهند.

قهوه ای: این رنگ نماد قدرت و توانایی؛ همبستگی و آسایش است. رنگ قهوه ای، رنگ آرامش بخشی است که با انتخابش برای بسته بندی محصول خود، حس راحتی و ریلکسی را به مشتریان خود القاء میکنید.

مشکی: این رنگ نماد نفوذ، قدرت، کنترل، ظرافت و باکلاس بودن است. این رنگ می تواند مدرن یا سنتی، هیجان انگیز و یا آرامش بخش باشد. استفاده از رنگ مشکی در بسته بندی می‌تواند به عنوان یک رنگ متضاد باشد. بسته بندی سیاه باعث می‌شود تا محصولات سنگین تر و گران تر به نظر برسند

کاربرد رنگ ها و روانشناسی رنگ در تولید پاکت بسته بندی و آنالیز رنگ بندی

آنالیز رنگ مناسب برای بسته‌بندی مواد غذایی:

ترشی، شوری، شیرینی، تلخی طعم‌هایی هستند که ما انسان‌ها آن‌ها را تجربه می‌کنیم که هرکدام در دنیای رنگ‌ها، رنگ مخصوص به خود رادارند و برای بسته‌بندی‌شان باید آن را مدنظر قرارداد.

ترشی: با خوردن‌ترشی از درون یخ می‌کنید و به خود جمع می‌شوید، طراوت و تازگی در آن موج میزند، طعم طبیعت را در آن حس می‌کنید و هیجان خاص خود را دارد. پس رنگ آن هم باید به گونه ای باشد که آنرا نشان دهد: آلبالو، قیسی، آلو و… هرکدام رنگی دارند که با آن رنگ شناخته می‌شوند. اگر محصولی رنگ گرم داشته باشد باید آن را به سردی بکشانیم تا بتوانیم به رنگ دلخواه و اصولی برای بسته بندی محصول خود برسیم.

شوری: همه ما این طعم را بارنگ سفید نمک می‌شناسیم ولی رنگ‌های مکملی هم دارد که با تحقیقاتی که انجام داده‌ام (رنگ شیری، کهربایی روشن، زرد که رنگ اخطار و خطر است) می‌توانند حس شوری را القا کند. خشکبار هم جزو مواد شور محسوبمی‌شوند و در کل نمک گرم است و رنگ‌های گرم را هم در برمی‌گیرد.

رنگ دریا آبی می‌باشد پس می‌توان گفت آبی خیلی روشن هم می‌تواند این حس را برساند. پس رنگ‌های شور به‌این‌ترتیب: سفید، شیری، کهربایی روشن، زرد، طلایی و آبی روشن.

 

شیرینی: با خوردن چیز شیرین احساس سیری به انسان دست می‌دهد و امتداد سیری خواب خوب و راحت است پس رنگ‌های گرم می‌توانند بهترین رنگ برای این طعم باشند.

البته شیرینی کلاً غذای شادی محسوب می‌شود و رنگ‌های شاد را هم در خود جای می‌دهد.قرمز، زرد، نارنجی، قهوه‌ای (در تمام طیف‌ها)، سبز زرد، طلایی، گلبه ای، زرشکی، بنفش روشن و صورتی.

 

تلخی: اولین چیزی که به ذهن انسان با شنیدن کلمه تلخی می‌رسد قطره‌هایی که در دوران کودکی به‌زور به خوردمان می‌دادند! قطره‌هایی درون شیشه‌هایی به رنگ قهوه‌ای. زیتون، بعضی از گیاهان دارویی، قهوه جزو تلخی جات محسوب می‌شوند. پس به‌سادگی می‌توان نتیجه رنگ‌های تلخی را به این صورت لیست کرد: قهوه‌ای (تیره و روشن)، قرمز تیره، سبز لجنی، طوسی.

زیباپلاست، تولیدکننده پاکت بسته بندی در اصفهان و ایران

هر صنعت با توجه به نوع کاربری و هدف استفاده از پاکت رنگ مناسب آنرا انتخاب کرده و به تولید این محصولات میپردازد. 

گروه بازرگانی زیباپلاست همواره به دنبال کسب رضایتمندی مشتریان محترم خود بوده است. این مجموعه مفتخر به ارائه خدمات دوخت و چاپ انواع سلفون با بهترین کیفیت و با هزینه ای مناسب با بکارگیری ماشین آلات پیشرفته روز دنیا می باشد. برای سفارش چاپ سلفون متالایز و چاپ ترسبافون opp با ما تماس بگیرید یا بر روی لینک زیر کلیک فرمایید تا وارد صفحه ثبت سفارش شوید.

دفتر فروش زیباپلاست، تولید پاکت بسته بندی و پاکت سازی (بسته بندی): اصفهان – خیابان پروین – ابتدای خیابان صباحی – مجتمع شهید رجائی – واحد 38

کارخانه تولید سلفون در اصفهان ( فعال در زمینه تولید و چاپ پاکت بسته بندی و پاکت سازی (بسته بندی) در اصفهان ):

کارخانه زیباپلاست، تولیدکننده پاکت بسته بندی و پاکت سازی (بسته بندی): اصفهان، کیلومتر 3 جاده حبیب آباد – بعد از تابلو تصفیه خانه – کوچه زیباپلاست – پلاک 20

جهت مشاوره رایگان برای سفارش پاکت بسته بندی و پاکت سازی (بسته بندی) با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید:

03132293087

03132294972

09132154045

یا میتوانید از طریق صفحه ذیل، مشخصات خود را برای ما ارسال نمایید تا با شما تماس بگیریم:

ارتباط با زیباپلاست – کلیک فرمایید

 

برای آشنایی با سایر محصولات زیباپلاست، وبلاگ ما را دنبال کنید.

 

منابع: ویکی پدیا

مقالات مرتبط
    ارسال نظر

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.