: 09132154045 - 03132293087

پلی پروپیلن

پلی پروپیلن

پلی پروپیلن

  • 18 دسامبر
  • 0

پلی پروپیلن

پلی پروپیلن دو محوره محور (BOPP) فیلم کشیده شده در هر دو دستگاه و جهت عرضی است ، و جهت گیری زنجیره مولکولی از دو جهت تولید می کند. فیلم BOPP توسط یک فرآیند لوله ای تولید می شود ، که در آن یک حباب توبولار متورم می شود ، یا یک فریم چادر ، که در آن یک ورق اکسترود شده ضخیم تا نقطه نرم شدن آن گرم می شود (نه به نقطه ذوب) و توسط مکانیکی کشیده می شود 300-400 ٪ کشش در فرآیند قاب چادر معمولاً در مسیر ماشین 4.5: 1 و در جهت عرضی 8.0: 1 است ،

اگرچه این نسبت ها کاملاً قابل تنظیم هستند. این فرآیند به طور گسترده استفاده می شود ، متداول تر از فرآیند لوله ای است و یک فیلم براق و شفاف تولید می شود.

 جهت یابی دو محور منجر به افزایش سختی ، افزایش سفتی ، افزایش وضوح ، بهبود مقاومت در برابر روغن و گریس و افزایش خاصیت سد در بخار آب و اکسیژن می شود. مقاومت در برابر ضربه ، مقاومت در برابر ضربه در دمای پایین و مقاومت فلکس کرک قابل ملاحظه ای اصلاح می شوند. فیلم های BOPP در بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل داشتن خواص مطلوب و کم هزینه بودن ، کاربردهایی مانند بسته بندی میان وعده و تنباکو را جایگزین سلفون می کنند.

فیلم های جهت دار می توانند به عنوان فیلم های قابل کاهش گرما در برنامه های بسته بندی کوچک استفاده شوند یا می توانند به عنوان گرما تنظیم شوند تا ثبات بعدی را فراهم کند. آب بندی حرارتی در فیلم های BOPP دشوار است ، اما می توان با پوشاندن فیلم بعد از پردازش با یک ماده عایق حرارتی (مانند پلی وینیلیدن کلرید) یا با همگرایی با یک یا چند کوپلیمر قبل از پردازش ، تولید لایه های فیلم را آسانتر کرد. 

کوپلیمرهای مورد استفاده در لایه های آب بندی باید دارای براقیت و وضوح بالایی باشند و برای جلوگیری از اعوجاج پلیمر جهت دار در هنگام آب بندی باید از درجه حرارت آب بندی کم برخوردار باشند. 

کوپلیمرهای تصادفی حاوی 3-7٪ اتیلن اغلب به عنوان لایه های آب بندی استفاده می شوند. نقطه ذوب پایین (<132 درجه سانتیگراد ؛ <270 درجه فارنهایت) منجر به افزایش 30٪ در سرعت خط می شود ، و بدون هیچ افت قدرت و وضوح قابل بازیافت هستند. 

روکش یا همگرایی باعث افزایش خاصیت سد فیلم BOPP می شود و باعث کاهش نفوذپذیری آن در برابر گازها می شود. پلیمرهای مانع رایج عبارتند از اتیلن وینیل الکل ، کلرید پلی وینیلیدن و پلی آمید. ممکن است پنج لایه یا بیشتر لایه بندی شوند یا لمینیت شوند یا پلیمر مانع در پلیمر ماتریسی پراکنده شود

برخی از خصوصیات معمولی فیلم های بازیگران ، فیلم های یک محوره و فیلم های BOPP در جدول 2.1 آورده شده است. خواص فیلم های ساخته شده با استفاده از هموپلیمرهای Novolen (BASF) ، کوپلیمرهای تصادفی و کوپلیمرهای بلوک در جدول 2.2 آورده شده است 

 

تکنیک های آماده سازی سطح مواد

یكی از مهمترین فیلمهای پلی الیفین تجاری ، فیلم پلی پروپیلن دو محوره (BOPP) است. فیلمهای BOPP به دلیل استفاده در انواع مختلف برنامه های مختلف مانند بسته بندی مواد غذایی ، بسته بندی چند منظوره و بسته بندی نوار چسب از آبگریزگی کم برخوردار هستند و اجازه چاپ جوهر یا چسب را به خوبی نمی دهند. بنابراین سطح آن به منظور بهبود قابلیت خیس شدن و چسبندگی اصلاح شده است. متداول ترین روش برای اصلاح سطحی فیلم های BOPP و سایر فیلم های پلی الیفین ، درمان تاج است که مزایای استفاده مداوم و درون خطی و مقرون به صرفه بودن را ارائه می دهد.

 

درمان گروههای عملکردی قطبی مانند هیدروکسیل ، کربونیل و گروههای کربوکسیلیک را بر روی سطوح فیلم معرفی می کند. حضور این گروههای عملکردی در سطح فیلم باعث افزایش انرژی بدون سطح فیلم می شود. نیروهای محرک ترمودینامیکی و اندازه های کوچک این گروه ها منجر به واژگونی یا “وارونگی” گروه قطبی می شوند که به زیر سطح فیلم مهاجرت می کنند این پدیده بازیابی آبگریز نامیده می شود. 

تنها در 30 روز پس از درمان ، انرژی بدون سطح فیلمی مانند پلی پروپیلن می تواند اثر اصلاح را به میزان قابل توجهی از دست بدهد ، در نتیجه آن را برای اکثر برنامه های کاربردی بی فایده می کند.

 

تحرک زنجیره های پلیمری در سطح فیلم دلیل این است که گروه های قطبی به سمت داخل معطوف می شوند. برای از بین بردن وابستگی زمانی درمان تاج ، تحریک زنجیره های پلیمری در سطح با پیوند گروه های عملکردی حجیم محدود می شود. 

مسئله مهم این است که ، پیوند سطح درمان postcorona شامل مراحل اضافی است ، که به طور قابل توجهی روند را طولانی می کنند و هزینه فیلم را افزایش می دهند. برای معرفی ترکیبات پیوندهای آلی به جو فرایند تاج ، که معمولاً هوا است ، فناوری ایجاد شده است.

 

معرفی بخار مونومر اسید اکریلیک (AAc) در ناحیه تاج موفقیت آمیز بوده است. قابلیت خیس شدن سطح فیلمهای BOPP در مقایسه با تیمار استاندارد تاج هوایی بهبود یافته است (افزایش سطح انرژی) (جدول 3.4). آبگریز بیش از 90 روز از پیری به طول انجامید.

 

فیلم های چند لایه گرا

مقدمه

در فصل 11 فن آوری جهت گیری مورد بحث قرار گرفت و نمونه هایی از گسترده ترین انواع فیلم (پلی پروپیلن دو طرفه گرا) (BOPP) ، پلی اتیلن ترفتالات (BOPET) دو محوره (BOPET) ، پلی آمید دو محوره (BOPA) ، پلی استایرن دو محوره (BOPS) و دیگران را نشان داد. تاکید ویژه به افزایش ویژگی های مکانیکی ، نوری و نفوذ با استفاده از جهت گیری انتخابی زنجیره های مولکول داده شد.

در حالی که کشش دو محوره چند لایه برای برنامه های خاص مناسب ترین است ، بسیاری از برنامه ها از ساختارهای فیلم چند لایه استفاده می کنند. دلیل این امر این است که ، به عنوان یک قاعده ، الزامات خاص متنوع فیلم لازم است و یک فیلم تک لایه نمی تواند آن شرایط را برآورده کند.

آنها فقط با ترکیب های مختلف ممکن در یک ساختار چند لایه قابل تحقق هستند. در یک فیلم چند لایه ، از مزایای رزین های مختلف به منظور دستیابی به خواص مکانیکی مورد نیاز و همچنین خصوصیات کشویی ، مهر و موم استفاده می شود.

ساختار فیلم پنج لایه را نشان می دهد. علاوه بر برآورده کردن نیازهای فنی ، فیلم های چند لایه مزایای اقتصادی را فراهم می کنند زیرا مواد اولیه بازیافت شده یا ارزان قیمت در لایه های اصلی گنجانیده می شوند.

برای بارگیری کامل تصویر وارد شوید


لایه های سطح اساساً برای تعریف عبارتند از:

•    ویژگی های کشویی – مقدار اصطکاک ، زبری سطح

•    خواص آب بندی

•    تصفیه یا انرژی سطح برای چاپ و استحکام چسبندگی پوشش

•    شیر گرم

•    فعالیت آنتی استاتیک

•    خصوصیات فلزی سازی

•    خواص نوری (مه ، براق).

•    سفیدی

•    سفتی، سختی

•    خصوصیات مانع.

استفاده از لایه های مانع بالا (به عنوان مثال الکل اتیلن وینیل (EVOH)) معمولاً نیاز به یک لایه کراوات / ماده اتصال دهنده به لایه های پایه دارد ، بنابراین منجر به ساختارهای پنج یا هفت لایه می شود.

در اصل ، تنظیمات چند لایه می تواند بصورت خط یا خارج از خط تولید شود. فرآیندهای درون خطی باید در این فصل بیشتر توضیح داده شود. فرآیندهای خارج از خط به عنوان مراحل تبدیل نیاز است و بنابراین در اینجا شرح داده نمی شود.

مواد افزودنی برای طراحی و بهبود عملکرد بسته بندی انعطاف پذیر چند لایه

عنوان یک تثبیت کننده فیلم چند منظوره معمولی در نظر گرفته شود ، برای مثال ، پلی پروپیلن دو محوره محور (BOPP) دو حباب و فلم بازیگران. در فرآیند چادر BOPP از بسترهای آلی با وزن مولکولی بالایی استفاده می شود که به یک بسته تثبیت بهتر نیاز دارد. این با افزایش غلظت کلی و جابجایی آنتی اکسیدان فنلی به نسبت فسفیت از 1: 1 به 1: 2 حاصل می شود. با انتخاب یک آنتی اکسیدان فنلی کم رنگ (AO-3) همراه با کاهش تثبیت کننده مسئول تغییر رنگ ، رنگ بهتری حاصل می شود (آنتی اکسیدان فنلی ؛ (C)). لازم به ذکر است که (C) فقط در عوض (و نه در بالای) (A) و / یا (B) مؤثر است. بنابراین ، دانش در مورد آنتی اکسیدان های موجود در بستر آلی بسیار مهم است. حمل بیش از حد آب را می توان با استفاده از هرچه بیشتر تثبیت کننده باعث ایجاد w-c-o (AO-4) نمی شود ، که با افزایش رنگ (D) باید متعادل شود. مورد (E) به عنوان فرمولاسیون از بالا به مرحله در مرحله تبدیل طراحی می شود

بسته packaging

در بخش بسته بندی ، فیلم پلی پروپیلن دو محوره (BOPP) پرکاربردترین ماده است. در واقع BOPP دو سوم از فیلم های دو محوره را تشکیل می دهد. در یک ورقه ورقه ورقه ، آنها قابلیت چاپ ، ظاهر شفاف یا مات یا خاصیت لغزش را فراهم می کنند.

 این فیلم سطحی مناسب برای دریافت پوشش های آلی یا معدنی برای خواص سد گاز و رطوبت فراهم می کند. این فیلم ها همچنین برای تشکیل و آب بندی کیسه یا لایه ای مناسب برای دریافت چسب فراهم می کنند ، یا لایه ای مناسب برای دریافت چسب چه با روکش و چه با لمینت است. 

با این حال ، BOPP یک ماده غیر قابل تجزیه است و مانند سایر مواد بسته بندی که از منابع سوخت فسیلی حاصل می شود ، تمایل به جایگزینی آنها با مواد بسته بندی حاصل از منابع تجدیدپذیر به دلیل نگرانی در مورد دفع این مواد فله ، تولید گازهای گلخانه ای و کاهش منابع سوخت فسیلی.

 

PLA یکی از پلیمرهای تخریب پذیر است که برای ساخت فیلم های دو محور مناسب است. فیلم های BOPLA بطور گسترده در برنامه های بسته بندی انعطاف پذیر ، به عنوان جایگزین برای BOPP ، استفاده می شوند. به طور معمول ، فیلم های BOPLA با وضوح و براقیت بالا شفاف هستند. 

در برخی از برنامه های بسته بندی ، این مورد برای چاپ گرافیک با جذابیت بصری بالا و تهیه وضوح بالای تصاویر مورد نظر مطلوب است. PLA ، به عنوان یک پلیمر قطبی ، به طور طبیعی از انرژی سطح بالایی برخوردار است که به قابلیت مرطوب شدن مناسب انواع جوهرهای چاپی و رنگهای مورد استفاده در بسته بندی کمک می کند.

علاوه بر این ، فیلم های BOPLA چند لایه می توانند از طریق همگرایی چندین جریان مذاب پلیمرهای مستقر در PLA تشکیل شوند. یک مثال می تواند یک ساختار فیلم با لایه دو لایه باشد که در آن یک لایه پایه یا هسته شامل یک PLA کریستالی و یک لایه “پوست” نازک تر از جمله PLA آمورف از یک طرف لایه هسته تشکیل می شود و سپس دو طرفه به یک فیلم گرایش می یابد.

 لایه آمورف PLA اغلب برای تأمین مقاومت در برابر حرارت از فیلم استفاده می شود زیرا کریستالی کمتری است و به طور کلی دارای Tm کمتر از لایه هسته کریستالی بالاتر (2010، WO2010148105 A1، TORAY PLASTICS AMERICA INC).

 

برای چنین پلیمرهای مبتنی بر زیست محیطی که در بسیاری از برنامه های کاربردی در بسته بندی مواد غذایی میان وعده مناسب است ، مطلوب است که فیلم پلیمر مبتنی بر زیست شناختی با بسیاری از خصوصیات ممکن که BOPP به خوبی از آن برخوردار است ، مطابقت داشته باشد ،

 مانند قابلیت مقاومت در برابر حرارت. ، قابل چاپ بودن ، ضریب کنترل اصطکاک (COF) ، قابلیت مقاومت پذیری ، سد گاز و غیره از آنجایی که فیلم BOPLA تمایل دارد خصوصیات کوچکتر شدن ابعاد حرارتی ضعیف را در دستگاه داشته باشد و جهت گیری های عرضی نسبت به فیلم BOPP داشته باشد ،

 لایه برداری BOPLA نیز ممکن است انجام ندهد. دستگاه بسته بندی برای لمینت های BOPP بهینه شده است. خاطر نشان شده است که ساخت کیسه روی یک دستگاه بسته بندی که برای لمینت های BOPP طراحی شده است ، انتظارات خاصی برای تعیین نقاط مهر و موم گرما و سرعت ساخت کیسه دارد.

 همچنین مشخص شده است که تعویض لمینیت all-BOPP با لایه لایه ای همه BOPLA می تواند در بعضی موارد منجر به اعوجاج کیسه در مناطق گرم بسته ، یعنی مهرهای انتهایی کیسه و مهر و موم عقب شود. کیسه. اگرچه معمولی آمورف PLA که به عنوان یک لایه مهر و موم حرارتی در فیلم های BOPLA مورد استفاده قرار می گیرد ،

 عموماً دارای دمای شروع فشار متوسط و پایین تر نسبت به رزین های مهر و موم شده بر پایه پروپیلن معمولی است (به عنوان مثال ، کوپلیمرهای پروپیلن ، اتیلن ، و یا بوتیلن) ، به طور معمول. دستگاه بسته بندی که برای لمینت های BOPP طراحی شده است ، میله های آب بندی گرم معمولاً برای لمینیت های BOPLA بسیار داغ هستند که باعث ایجاد اعوجاج در مناطق بسته شده می شوند.

 این امر از نظر زیبایی برای بسیاری از شرکتهای بسته بندی مواد غذایی قابل قبول نیست. راه حل ها برای دور زدن مسئله اعوجاج با لایه های BOPLA شامل کاهش دمای تنظیم دمای میله آب بندی حرارت یا کاهش سرعت تولید کیسه دستگاه بسته بندی است. با این حال ، مشخص شده است که کنترل دما و سازگاری میله های آب بندی حرارتی بسیار متغیر و کافی برای کنترل قابل اعتماد مشکلات اعوجاج نیست ،

 به خصوص در تعداد زیادی دستگاه بسته بندی که ممکن است مدل ها و طرح های مختلفی را شامل شود. و کاهش سرعت کیف سازی به دلیل مشکلات هزینه واحد محصول موجود در کیسه قابل قبول نیست. یک راه حل می تواند بهبود پایداری حرارتی فیلم های BOPLA باشد.

 راه حل دیگر می تواند بهبود سطح آب بندی فیلم های BOPLA با کاهش دمای شروع مهر و موم لایه سیلر آمورف PLA باشد به گونه ای که می توان سرعت ساخت کیسه های بالا را با دمای نقطه تنظیم پایین تر در میله های آب بندی حفظ کرد (2010، WO2010148105 A1، TORAY پلاستیک AMERICA INC.).

 

JPH0623836 A (1994 ، SHIMADZU CORP.) از تولید فیلم های گرا ساخته شده از PLA پرده برداشت. فرآیند از ذوب PLA شروع می شود ، که اکسترود شده و به سرعت خنک می شود. 

این فیلم از قبل می تواند در معرض کشش یک محور قرار بگیرد یا تحت فشار کشش متوالی یا همزمان قرار بگیرد. در صورت تمایل ، کشش با تنظیم گرما دنبال می شود. دمای کشش بین Tg و Crystalizati است

مقالات مرتبط
    ارسال نظر

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.